A piszoár duguláselhárítás a szakember számára is kellemetlen feladat, de mindenképpen érdemes profira bízni. Az eldugult piszoárnak rendkívül kellemetlen szaga van. Ennek oka, hogy a vizeletben található húgysav bomlása során ammónia szabadul fel, amely erős és kellemetlen szagot áraszt. Ha a piszoárt nem öblítik le megfelelően, az ammónia koncentrációja növekszik, ami fokozza a szag intenzitását. A kemény vízből kiváló vízkő és a vizeletből visszamaradó ún. húgykő rendkívül erős lerakódást okoz, ami nagyon kellemetlen szagú is.
A piszoár dugulás okai
A piszoár dugulását a vízkő, a húgykő, és a beledobott csikk, rágógumi okozza. Az okok között szerepel még az elégtelen öblítés. Ha a lefolyó lejtése nem megfelelő, a pangó vizelet
A piszoár jó megoldás a nyilvános illemhelyeken, hiszen könnyen tisztán tartható, kevés vízzel öblíthető. Ez a kevés vízzel öblítés sok esetben a melegágya a dugulás kialakulásának. A pangó vizeletből és kemény vízből rendkívül kemény lerakódás marad a csőben és a szifonban. Ilyenkor már a szagok is egyre erősebbek, így ez az a pont, amikor érdemes duguláselhárító szakembert hívni.
A piszoár dugulás elhárítása
A szakembert általában a végső esetben hívják ki, ezért a piszoár duguláselhárítása általában nem könnyű feladat. Ilyenkor már szinte minden el van dugulva. Az esetek többségében le kell venni a piszoárt a falról. Ki kell tisztítani a piszoár kivezető csövét, a szifont, és a fali csőszakaszt. A piszoár lefolyó általában kis átmérőjű, hiszen a csikkek és a rágógumik kivételével csak folyékony dolgok kerülnek bele. A szifont sokszor cserélni is kell.
A fali csőszakaszt, illetve a padlóban futó összekötő csövek kitisztítása nem kis feladat. Vagy erős vegyszerek, vagy nagynyomású vízsugár bontja meg a lerakódott húgykövet a csövek faláról.
A fotón olyan piszoár látható, ami könnyen eldugul. A dugulás minden oka felfedezhető. Az öblítés kevés vízzel történik, az öblítés a felhasználóra van bízva. Sokan nem szívesen fogják meg a kis csapot, amelyet kinyitni sem könnyű. A piszoár öblítése így általában elmarad. A rágógumi csőbe kerülését semmi nem akadályozza, nincs piszoár rács.
A szifon is régi típusú, bár előnye, hogy könnyen cserélhető. Nem meglepő, ha itt sokszor előfordul piszoár dugulás.
A piszoár dugulás megelőzése
Mivel a piszoár duguláselhárítás nem kis feladat, azért érdemes a megelőzésre figyelmet fordítani. Néhány egyszerű dologgal a dugulás megelőzhető, vagy legalább késleltethető a kialakulása.
- Megfelelő vízöblítés beépítése. Ajánlatos olyan automata öblítőt használni, ahol nem a vendégre van bízva az öblítés. Mindenféle mozgásérzékelős rendszerek vannak erre a célra, sokszor beépítve a piszoárba.
- Piszoár rács használata. Illatosít és megakadályozza a csikkek és rágógumik lefolyóba kerülését.
- Speciális tisztítószerekkel, gyakori tisztítással megelőzhető vagy késleltethető a húgysav lerakódása.
- Érdemes időnként ellenőriztetni a szifonokat és lefolyókat, esetleg átmosatni nagynyomású mosóval.
- Vízlágyító beépítése. A hálózati vízlágyító eltávolítja a víz keménységét okozó ásványi anyagokat. A kemény víz magas koncentrációban tartalmazza ezeket az ásványi anyagokat, ami problémákat okozhat a vízvezetékekben, háztartási gépekben és a bőrön is. Jelen esetben a legnagyobb haszna, hogy a pangó vízből nem tud a vízkő lerakódni a lefolyóban.
A duguláselhárító szakemberek a piszoár dugulást is megszüntetik.