A mosdó duguláselhárítás házilag nem nagy ördöngősség. Sokszor előfordul, hiszen a fürdőszobában a mosdó körül rengeteg olyan dolog van, ami könnyedén belekerülhet akaratlanul is. Ezek egyenként is, de összeállva fokozottan okozhatják a mosdó dugulását.
A mosdó dugulás okai
- Hajszálak és szappanmaradékok: A hajszálak és a szappan összetapadva idővel eltömíthetik a lefolyót.
- Fogkrém és smink: Ezek az anyagok, különösen, ha nagy mennyiségben kerülnek a lefolyóba, szintén hozzájárulhatnak a duguláshoz.
- Idegen tárgyak: Előfordulhat, hogy kisebb tárgyak (pl. ékszerek, vattapamacsok) kerülnek a lefolyóba, amelyek megakadályozzák a víz szabad áramlását.
- Zsíros lerakódások: Bár ritkábban fordul elő a mosdóban, a zsíros anyagok lerakódása is okozhat dugulást, különösen, ha nem használsz megfelelő tisztítószereket.
A mosdó duguláselhárítás kezdő lépése
Érdemes a mosdó duguláselhárítását a szifon tisztításával kezdeni. Nagyon sokszor itt véget is ér a munka, hiszen itt összegyűlnek a szennyeződések. Legtöbbször fültisztító pálcikát, vattapamacsot, hajat, fogkrémet tartalmaz az eldugult mosdó szifon. Ezeket viszonylag egyszerű eltávolítani. Nézzük mi kell hozzá:
A mosdó duguláselhárítás eszközei
- Vödör vagy tál
- Gumikesztyű
- Állítható csavarkulcs vagy fogó
- Régi fogkefe vagy kis tisztítókefe
- Szivacs vagy rongy
- Tisztítószer (opcionális)
Mosdó szifon tisztítás lépésről-lépésre
1. Előkészületek
- Védelem és Előkészítés: Húzz gumi kesztyűt, hogy kezedet megóvd a szennyeződésektől és a vegyszerektől. Helyezz egy vödröt vagy tálat a szifon alá, hogy felfogja a kiszivárgó vizet és szennyeződéseket. Esetleg egy védőszemüveg sem árt, hogy ne fröccsenjen a szemedbe a szennyvíz.
2. Szifon Leszerelése
- Szifon Típusa: Az U-alakú szifonokat általában könnyű leszerelni, de először ellenőrizd, hogy milyen típusú szifon van a mosdód alatt.
- Csavarok Lazítása: Ha kézzel nem lehet kilazítani, akkor használj állítható csavarkulcsot vagy fogót a szifon anyáinak lazításához. Óvatosan csavarozd le a szifont, figyelve, hogy ne sértsd meg a csöveket. A fogóval csak fogd meg, de ne szorítsd, nehogy eltörjön a cső vagy az anya.
3. Szifon Tisztítása
- Szennyeződések Eltávolítása: Öntsd ki a szifon tartalmát a vödörbe. Használj egy régi fogkefét vagy kis tisztítókefét, hogy eltávolítsd a belsejében lévő lerakódásokat és szennyeződéseket.
- Alapos Öblítés: Öblítsd le a szifont meleg vízzel, szükség esetén használj tisztítószert a makacs szennyeződések eltávolításához.
4. Szifon Visszaszerelése
- Helyezd Vissza a Szifont: Miután megbizonyosodtál róla, hogy a szifon tiszta, helyezd vissza az eredeti helyére. Győződj meg róla, hogy minden tömítés és csavar megfelelően van rögzítve, hogy elkerüld a szivárgást.
- Szivárgás Ellenőrzése: Nyisd meg a vizet, és ellenőrizd, hogy nincs-e szivárgás a szifon körül. Ha szivárgást észlelsz, húzd meg a csavarokat és anyákat egy kicsit szorosabbra.
5. Takarítás és Rendszeres Karbantartás
- Takarítás: Töröld le a munkaterületet és távolítsd el a felesleges vizet. A szifon rendszeres tisztítása segít megelőzni a jövőbeli dugulásokat és biztosítja a mosdó zavartalan működését.
Mosdó duguláselhárítás következő lépése
Ha nem a szifon volt eldugulva, akkor a következő lépés a lefolyó további szakaszának duguláselhárítása. Ilyenkor következik a többi házilagos megoldás.
1. Forró víz
Az egyik legegyszerűbb módszer a dugulás elhárítására, ha óvatosan forró vizet öntesz a lefolyóba. A forró víz feloldhatja a szappan- és zsíros lerakódásokat, ezáltal megszüntetve a dugulást.
2. Szódabikarbóna és ecet
Ez a természetes módszer hatékonyan oldja fel a kisebb dugulásokat. Önts fél csésze szódabikarbónát a lefolyóba, majd önts rá egy csésze ecetet. Hagyd hatni 15-20 percig, majd öblítsd le forró vízzel.
3. Lefolyótisztító vegyszerek
Ha a természetes módszerek nem válnak be, speciális lefolyótisztító vegyszerekkel is próbálkozhatsz. Fontos azonban, hogy ezeket az anyagokat körültekintően használd, mivel erős vegyszereket tartalmaznak, amelyek károsíthatják a csöveket és a környezetet is. Ezenkívül, ha nem sikerül megszüntetni a dugulást, akkor a továbbiakban neked vagy a duguláselhárító szakembernek az erősen maró vegyszerrel a csőben kell tovább dolgozni a dugulás elhárításán.
4. Pumpa
A pumpa egy hagyományos, de hatékony eszköz a dugulás elhárítására. Helyezzük a pumpát a lefolyóra, és gyors mozdulatokkal próbáljuk meg eltávolítani a dugulást okozó anyagokat. Közben a túlfolyót érdemes befogni egy nedves ronggyal, vagy egy másik pumpával. Így elérheted, hogy a lefolyóban vákuum keletkezzen. A dugulást okozó anyag a vákuum miatt elkezd mozogni a lefolyóban, így van esély a dugulás megszüntetésére.
5. Lefolyótisztító csőgörény
Ez az eszköz különösen hasznos, ha mélyebben elhelyezkedő dugulással van dolgod. A csőgörénnyel könnyen elérheted a makacs dugulásokat, és eltávolíthatod azokat. Vigyázz azonban, mert a bolti csőgörények nagyon gyenge anyagból készülnek. Sokszor előfordul, hogy a csőgörény eltörik és a lefolyóban marad. A lefolyóba szakadt csőgörény sokszor megakadályozza a dugulás megszüntetését, még bontásra i szükség lehet. A duguláselhárító szakemberek profi eszközöket használnak, az általuk használt csőgörény nem az olcsó a barkácsáruházban kapható eszköz.
Ha ezek a módszerek nem vezetnek eredményre, vagy úgy ítéled meg, hogy érdemes inkább szakemberre bízni a dugulást, hívj duguláselhárító szakembert.
A mosdó dugulás megelőzése
A dugulások megelőzése érdekében érdemes néhány egyszerű szabályt betartani:
- Használj lefolyószűrőt: Ez megakadályozza, hogy nagyobb tárgyak és hajszálak kerüljenek a lefolyóba.
- Rendszeres tisztítás: Időnként öntsünk forró vizet a lefolyóba, hogy megelőzzük a lerakódások kialakulását.
- Kerüld a zsíros anyagok lefolyóba öntését: Bár ez főként a konyhában releváns, a fürdőszobában is figyeljünk erre.